Jak są zbudowane manipulatory pneumatyczne?
Manipulatory przemysłowe to urządzenia wykorzystywane w zakładach produkcyjnych do transportu bliskiego. Dowiedz się, w jaki sposób działają i jak są skonstruowane.
Manipulatory przemysłowe - zastosowanie i budowa
Zgodnie z przepisami BHP maksymalna waga ładunków przenoszonych przez pracowników zatrudnionych na stałe może wynosić nie więcej niż 30 kg. Wartość ta wzrasta do 50 kg dla pracowników zatrudnionych dorywczo. Co więcej, ładunków tych nie wolno przenosić na odległość przekraczającą 25 m ani unosić na wysokość powyżej 4 m.
Manipulatory przemysłowe to urządzenia wykorzystywane w transporcie bliskim. Oznacza to, że wykorzystywane są w zakładach przemysłowych do przemieszczania tych ładunków, w przypadku których przenoszenie przez pracowników jest ograniczone lub niemożliwe - np. ze względu na wagę, gabaryty czy szkodliwość dla ludzkiego zdrowia. Zastosowanie najnowocześniejszych technologii umożliwia tym maszynom szybkie oraz precyzyjne podnoszenie, pozycjonowanie i transport ładunków. Wszystko to przy udźwigu, który w zależności od modelu może wynosić od kilkunastu do nawet kilkuset kilogramów.
Konstrukcja tych urządzeń opiera się na wykorzystaniu podnośników lub wciągników wyposażonych w system równoważenia ładunku. Oprócz tego wykorzystywane są również tory jezdne, żurawie słupowe oraz suwnice podwieszane.
Firma ARTPOL oferuje niezawodne, ergonomiczne i łatwe w obsłudze manipulatory DOTEC, które zapewnią maksymalne bezpieczeństwo i higienę pracy na terenie zakładu produkcyjnego.
Manipulatory pneumatyczne
Istnieje wiele czynników różniących poszczególne rodzaje manipulatorów - rozróżniamy m.in. klasyfikację ze względu na mechanizm podnoszący czy rodzaj zabudowy. Najważniejszym spośród nich jest jednak podział ze względu na rodzaj zastosowanego zasilania, w obrębie którego wyróżniamy manipulatory elektroniczne oraz pneumatyczne.
Obie wersje cechują się podobną budową - obejmuje ona chwytak, którego zadaniem jest podejmowanie i pozycjonowanie przedmiotów, a także komponenty odpowiedzialne za przenoszenie tych ostatnich w obrębie zasięgu manipulatora. W przypadku manipulatorów pneumatycznych do chwytania i przenoszenia ładunków wykorzystywane są siłowniki pneumatyczne, działające z użyciem sprężonego powietrza jako czynnika roboczego.